Jak skutecznie pozbyć się z mebli tapicerowanych sierści zwierząt domowych?

kot siedzący na kanapie podczas odkurzania

Dla wielu właścicieli zwierząt domowych, sierść ich futrzanych przyjaciół rozprzestrzeniająca się po meblach, dywanach i całym domu jest codzienną rzeczywistością. Choć obecność zwierzaka w domu dostarcza wielu radości, regularne sprzątanie i utrzymanie czystości może stanowić prawdziwe wyzwanie. Tradycyjne metody usuwania sierści, takie jak odkurzanie czy czyszczenie chemiczne, bywają męczące i czasochłonne. Czy są jakieś sposoby by zmniejszyć ilość sierści? Nie da się przecież skutecznie pozbyć sierści „raz na zawsze”. Przyczyn, które powodują zostawianie sierści przez zwierzęta nie wyeliminujemy, natomiast możemy się dowiedzieć jakie są skuteczne sposoby usuwania sierści pozostawionej na meblach. Dzisiaj zajmiemy się metodami usuwania sierści z mebli tapicerowanych i dywanów.

szczotka do usuwania sierści

Przygotowanie do czyszczenia

Zanim przystąpimy do właściwego czyszczenia mebli i dywanów za pomocą metody prania ekstrakcyjnego czy czyszczenia suchą parą, niezwykle ważne jest dokładne przygotowanie czyszczonych powierzchni. Skuteczne usunięcie sierści zwierząt domowych oraz innych zanieczyszczeń, takich jak piasek czy kurz, jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników.

Dokładne odkurzanie

Pierwszym krokiem w przygotowaniu jest gruntowne odkurzanie. Na początku musimy zebrać sierść. Odpowiedni odkurzacz powinien być wyposażony w specjalne filtry oraz dysze, które umożliwiają skuteczne zbieranie sierści i innych drobnych zanieczyszczeń z tkanin i dywanów. Większość zabrudzeń, aż do 85%, to zabrudzenia nierozpuszczalne w wodzie, które można usunąć tylko przez mechaniczne zbieranie, dlatego ten etap nie może być pominięty.

Zastosowanie specjalistycznych narzędzi

Gdy standardowe odkurzanie okazuje się niewystarczające, szczególnie przy długiej bądź krótkiej, ostrej sierści, która znajduje się głęboko w strukturze materiału, warto sięgnąć po specjalne narzędzia pomocne w usuwaniu sierści. Szczotki silikonowe oraz profesjonalne narzędzia do detailingu są jednym z najskuteczniejszych rozwiązań do usuwania sierści ze wszystkich rodzajów tkanin. W przypadku szczotek ich  elastyczne, ale trwałe włosie doskonale zbiera włosy, nie uszkadzając przy tym tapicerki. Alternatywą mogą być także różnego rodzaju rolki – wałki silikonowe wielorazowego użytku, które łatwo zbierają sierść i inne drobiny. Do usunięcia sierści pomocne będą również rolki z klejem, oraz specjalna rękawica (która działa podobnie jak silikonowa szczotka). Usunięcie sierści psa czy kota będzie skuteczniejsze, gdy zaczniemy od rękawicy lub rolki, a następnie dokończymy odkurzaczem by zebrać sierść i kłaczki, z którymi nie poradziła sobie rękawica czy szczotka.

Specjalne narzędzia detalingowe do usuwania sierści

Dużo skuteczniejsze od rolki z klejem a nawet silikonowej szczotki są profesjonalne narzędzia detailingowe do usuwania sierści, które powinna posiadać każda firma oferująca usługi czyszczenia mebli tapicerowanych. 

Jednak niezależnie od tego meble takie jak: sofa, kanapa, narożnik, fotel, materac do łóżka powinny być prane co najmniej raz w roku. W przypadku posiadania zwierząt i dzieci rekomenduje się pranie ekstrakcyjne obicia tapicerskiego  2 razy w roku. 

Dedykowane odkurzacze

Istnieją również odkurzacze zaprojektowane specjalnie do zbierania sierści zwierząt. Te urządzenia często wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak elektroszczotki lub specjalne filtry HEPA, które pomagają nie tylko zebrać sierść, ale także minimalizować rozprzestrzenianie się alergenów w powietrzu. Użycie takiego odkurzacza może znacząco przyspieszyć usuwanie sierści i ułatwić proces przygotowania mebli do głębszego czyszczenia. Kiedy mamy do dyspozycji odpowiedni odkurzacz wyposażony w specjalne końcówki ułatwiające zbieranie sierści to proces czyszczenia wstępnego będzie zdecydowanie łatwiejszy.

Przygotowanie powierzchni do czyszczenia jest równie ważne co sam proces czyszczenia. Zapewnia nie tylko lepsze efekty końcowe, ale również chroni urządzenia czyszczące przed zatkaniem i uszkodzeniem. Troska o te początkowe etapy sprzątania jest kluczowa, aby upewnić się, że zarówno meble, jak i dywany będą czyste, świeże i wolne od nieprzyjemnych zapachów oraz alergenów.

kot na kanapie podczas jej udkurzania

Odkurzacz z elektroszczotką

W przypadku odkurzania dywanów i wykładzin istotnym jest aby odkurzacz był wyposażony w elektroszczotkę. Odkurzacz wyposażony w elektroszczotkę wykazuje dużo większą skuteczność podczas odkurzania sierści zwierząt niż tradycyjny odkurzacz. Szczególnie w przypadku psów i kotów z długim włosiem / sierścią.

Regularne czyszczenie tapicerki w domach ze zwierzętami

Znaczenie regularnego czyszczenia tapicerki dla utrzymania higieny i zdrowia domowników, zwłaszcza dzieci

Regularne czyszczenie tapicerki jest kluczowe w utrzymaniu czystości domu i zdrowia jego mieszkańców. Zwierzęta domowe mogą przenosić bakterie i wirusy na meble, co stanowi szczególne ryzyko dla dzieci, które często mają bezpośredni kontakt z tapicerowanymi powierzchniami. Regularne czyszczenie mebli z sierści może pomóc w utrzymaniu higienicznego środowiska, minimalizując ryzyko alergii i innych problemów zdrowotnych.

Kluczowe jest regularne pranie kocy, poduszek, poszewek (jeżeli kot/pies wchodzi do łóżka). W przypadku posiadania zwierząt i dzieci rekomendujemy prać obicia tapicerskie przynajmniej dwa razy w roku.

Czyszczenie suchą parą jako dopełnienie sprzątania po zwierzętach domowych

Dla właścicieli zwierząt domowych zaleca się uzupełnienie sprzątania sierści zwierząt, o odświeżenie mebli za pomocą parownicy. Profesjonalne parownice są dostosowane do częstego używania i mogą skutecznie radzić sobie ze specyficznymi zabrudzeniami.

Usuwanie sierści z mebli to niełatwe zadanie

Wielu właścicielom zwierząt domowych, usuwanie sierści psa czy kota kojarzy się z koszmarem. Bez specjalnych narzędzi takich jak rolki czy odkurzacz pozbycie się sierści z mebli tapicerowanych jest bardzo uciążliwe. Regularne sprzątanie sierści sprawi, że ilość sierści będzie mniejsza i łatwiej będzie nam ją usunąć. Regularność daje tutaj naprawdę wiele. Mniej sierści na meblach i dywanach to mniej sierści na powierzchni ubrań, które nosimy.

pies siedzi na kanapie podczas usuwania sierści

Jak minimalizować zaleganie sierści na meblach tapicerowanych?

W przypadku zwierząt dobrym rozwiązaniem jest posiadanie narzuty lub pledu np. którymi przykrywamy kanapę lub fotel. Dzięki takiemu nakryciu, sierść, ślina, brud z łap itp zostają na nim i nie zalegają bezpośrednio na meblu. Pled, koc czy narzutę można go wyprać i zdezynfekować. W ten sposób wydłużamy żywotność sofy czy narożnika i chronimy przed widocznymi zabrudzeniami, jednak nie każdemu odpowiada ten sposób, bo niektórzy nie chcą mieć stale okrytej kanapy.

Zobacz także: